Top

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać odpowiednią ilość witaminy D, taką jak przyjmuje się dla osób dorosłych. Jeżeli to możliwe – pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy.

Po potwierdzeniu ciąży suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy w celu utrzymania optymalnego stężenia w granicach > 30-50 ng/ml.

Jeżeli oznaczenie stężenia witaminy 25(OH)D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 IU/dobę przez okres ciąży i laktacji.

Dorośli (19-65)

W okresie od maja do września, jeżeli wytyczne dotyczące przebywania na słońcu są spełnione, suplementacja witaminą D nie jest konieczna. Jednak jest rekomendowana i bezpieczna.

Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 800-2000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

U dorosłych z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600-4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.

Seniorzy (65-75)

Ze względu na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej zalecana jest suplementacja witaminą D przez cały rok w dawce 800-2000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie.

U seniorów z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600-4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.

Seniorzy >75

Z uwagi na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej oraz potencjalnie obniżoną absorpcję z przewodu pokarmowego i zmieniony metabolizm witaminy D zalecana jest suplementacja witaminą D przez cały rok w dawce 2000-4000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie.

U starszych seniorów z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 4000-8000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.